Aktualności

Karta komunikacji z osobami g/Głuchymi i słabosłyszącymi

Karta komunikacji mieści się na kartce formatu A4. Składa się z uporządkowanych tematycznie piktogramów, pod którymi znajduje się miejsce na odpowiedź lub doprecyzowanie pytania. Druga strona karty umożliwia swobodną – pisemną lub rysunkową – komunikację między osobami zaangażowanymi w proces. Karta umożliwia porozumienie stronom zaangażowanym w proces wymiany informacji. Ułatwia przekazywanie i odbieranie komunikatów, eliminując bariery językowe, kulturowe oraz inne ograniczenia, które mogą występować w tradycyjnej komunikacji werbalnej.

Jedną z kluczowych zalet karty komunikacji jest jej uniwersalność. Choć pierwotnie opracowana była jako narzędzie wspomagające komunikację osób g/Głuchych, jej zastosowanie sięga daleko poza tę grupę. Z karty korzystać mogą cudzoziemcy, którzy nie posługują się żadnym znanym nam językiem, osoby korzystające z komunikatów w języku ETR (easy do read), osoby z dysfunkcją mowy, a także dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, które dopiero uczą się komunikować.

Potencjał karty komunikacji polega na jej prostocie i elastyczności. Dzięki zastosowaniu symboli i grafik, karta umożliwia przekazywanie różnorodnych komunikatów bez konieczności używania słów. Wskazanie określonego piktogramu wsparte gestem może być zadaniem pytania i odpowiedzią na nie. Ponadto, karta komunikacji może być spersonalizowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkowników i obiektów, co jeszcze bardziej zwiększa jej skuteczność.

Karta komunikacji nie jest produktem wymagającym, ale warto przyznać, że dobrze czuje się w połączeniu ze szkoleniami z zakresu komunikacji i savoir vivre z osobami z niepełnosprawnością słuchu. Mimo ogromnego potencjału nie da się jej również bezpośrednio zaimplementować do każdego obiektu, w którym jest potrzebna. Konieczne są warsztaty – takie, jakie miały miejsce w przypadku karty komunikacji w obiektach turystycznych. Konieczne jest zebranie tematów i sytuacji, które mogą pojawić się w komunikacji, zastanowienie się nad rozwiązaniami graficznymi i ich uporządkowanie na karcie. Warunkiem sine qua non jest wypracowanie karty przez osoby g/Głuche oraz pracowników obsługi obiektu.

Obecnie karta komunikacji jest w fazie prototypowania. Zbieramy informacje od audytorów i pracowników obiektów turystycznych dotyczące jej funkcjonalności, łatwości stosowania, zasadności używanych piktogramów i potrzeby dołączenia innych. Jeśli są Państwo zainteresowani informacjami na temat karty, jej wdrożeniem, warsztatami serdecznie zapraszamy do kontaktu: anna.puszkiewicz@visitgdansk.com
 

MSiT_karta_komunikacji_obiekt_linia.pdf
MSiT_karta_komunikacji_obiekt_szara.pdf
MSiT_karta_komunikacji_obiekt_czarna.pdf
MSiT_karta_komunikacji_obiekt_błękitna.pdf
MSiT_karta_komunikacji_obiekt_żółta.pdf

Czytaj dalej